Artykuły, Kursy, Recenzje

Sposób na złotko! – złocenia w scrapbookingu

Błyszczące elementy na pracach scrapbookingowych skradają serce coraz to większej ilości osób. Dziś zdradzę Wam swoje sposoby na nadanie pracom metalicznych blasków!

Rodzaje złotek

Roboczo złotkami nazwę wszystkie odcienie metalicznie błyszczących materiałów. Ponieważ wymienione przeze mnie produkty występują w wielu kolorach i odcieniach złota, srebra i miedzi. Pomijając kolory wyróżniamy złotka w trzech rodzajach.

Płatki złota – są niesamowicie wydajne! Mam wrażenie, że mój słoiczek się nie kończy mimo ciągłego używania. Uważam też, że mają największą przyczepność.
Wady? Jest jedna, jedyna! Płatki się bardzo elektryzują i podczas pracy są dosłownie wszędzie ale ma to swoje uroki.

Folia w arkuszach – zachowuje się tak samo jak płatki, jest bardzo cieniutka i delikatna.  Jednak robi mniej bałaganu podczas pracy.

Folia w rolce – jest bardzo wygodna w użytkowaniu. Używa się jej prosto, wygodnie bez robienia zbędnego bałaganu wokół siebie.

_mg_2184

Na co mocować folie i czy do każdego mocowania nadaje się każde złotko?

1

Jak to zrobić krok po kroku?

1.Rub-ons z klejem.

Najbardziej popularnymi rub-onsami tego typu są te marki Primy.
Działają jak znane nam z dzieciństwa kalkomanie, są jednak dwustronnie klejące. Jedna strona przykleja się do papieru, do drugiej możemy przykleić nasze złotka.

_mg_2206

Rub-ons przyklejamy do papieru w wybranym miejscu.

_mg_2207

Wygładzamy załączonym do rub-onsów patyczkiem lub innym gładkim narzędziem aby kalkomanie dokładnie przywarła do papieru.

_mg_2208

Ściągamy folię ochronną.

_mg_2209

Rub-ons czeka na złotko!

Na pierwszy ogień idzie folia w rolce.
Po prostu przykładamy jej kawałek do naszej kalkomanii. Pocieramy dokładnie aby folia przywarła do kleju.

_mg_2217

Zrywamy folię i Voilà! Napis gotowy!

_mg_2221

Czas na moje ukochane złotko w płatkach.
Przyklejony do pracy rub-ons obficie posypujemy płatkami.

_mg_2222

Pocieramy palcem..

_mg_2227

Płatki przykleją się tylko tam gdzie był klej. Nadmiar możemy dać z powrotem do słoiczka.

_mg_2230

Złotko w arkuszu zachowa się pośrednio do dwóch zaprezentowanych materiałów. Arkusz kładziemy jak folię w rolce jednak kiedy będziemy chcieli go zdjąć, zachowa się jak płatki.

Czas na drugą metodę…

Embossing na gorąco

Wykonujemy go jak zwykle za pomocą przeźroczystego tuszu, pudru i nagrzewnicy. Na pokryty embossingiem element przyklejamy kawałek folii w rolce za pomocą washi tape/ taśmy malarskiej.

_mg_2232

Tak przygotowaną prace wkładamy do nagrzanej laminarki biurowej.

_mg_2235

Odklejamy folię i podziwiamy efekt!

_mg_2242

Uwaga! Uważajcie aby proszek do embossingu nie znalazł się tam gdzie nie chcecie.  Po lewej stronie widzicie, że folia w takiej sytuacji przykleja się nawet na najdrobniejszych ziarenkach.Warto zadbać o czystość naszej pracy.

Wydruk laserowy

Wasza domowa drukarka laserowa w połączeniu z laminarką daje Wam nie ograniczone możliwości!
Wydrukujcie co tylko chcecie…

_mg_2243

Ponownie jak poprzednio przyklejcie kawałek folii odciętej z rolki, wsadźcie całość do laminarki i cieszcie się błyszczącym napisem!

_mg_2244

 

Klej

Złotko klei się do wszystkiego co lepkie, a więc również do kleju. Wystarczy, że namalujemy dowolny wzór klejem i przyłożymy złotko.

_mg_2254

 

_mg_2261

Po lewej stronie widzicie złotko przyklejone na kleju Magic, po prawej na kleju do złoceń. Efekt jak widzicie jest odrobinę inny, choć oba kleje dają radę.
Niezależnie od tego, którego kleju używamy przed nałożeniem złotka na klej warto odczekać 3-5 minut aby klej zdążył się związać.

Uwielbiam te błyszczce elementy!

_mg_2247

Dobrze przyklejone złotka są naprawdę trwałe. Prace, które widzicie na zdjęciu powyżej mają już prawie pół roku, były „macane” przez wiele rąk na Ogólnopolskim Zlocie Scrapbookingowym oraz CraftShow i nic im nie dolega 🙂

 

Jeżeli chcielibyście wypróbować omówione przeze mnie sposoby sklep Przyda-Sie przygotował dla Was mini zestawy do złoceń. Za 3,50zł otrzymacie dwa rub-onsy, odrobinę płatków złota i kawałek foli z rolki. To doskonały sposób na sprawdzenie co i jak!