Artykuły

„Zdradliwa wena, raz jest, raz jej nie ma” – 10 sposób na obudzenie kreatywności

Piątkowy wieczór, w końcu chwila wolnego, czas tylko dla mnie. Zasiadam przy biurku pewna, że zaraz stworzę coś absolutnie wyjątkowego, bo od tygodnia w mojej głowie kłębiło się mnóstwo pomysłów. A tu nagle… nic. Pustka w głowie i niemoc twórcza, przekładam papiery bez większego pomysłu, wyciągam kolejne dodatki ale nic do siebie nie pasuje, a ja zaczynam wpadać w delikatną frustrację.

 

Weno! Gdzie jesteś?!

Jedyne co mam w głowie to słowa piosenki Hey „Gdyby chociaż mucha zjawiła się. Mogłabym ją zabić a później to opisać” .
Usilnie próbuje wykrzesać z siebie jakiś pomysł! Mam tyle chęci, zapału, a nic sensowego nie wychodzi z pod moich rąk.
Znacie to?
Niemoc twórcza dopada każdego, ważne jednak by nie trwała zbyt długo.
Dziś kilka pomysłów na pobudzenie kreatywności. Sprawdzone i przetestowane – działa!

1.Zrób to na opak

Codziennie wracasz z pracy samochodem? Dziś wsiądź do tramwaju, na rower albo po prostu idź piechotą. Spróbuj napisać coś lewą ręką, a na obiad zjedź tabliczkę czekolady, zamiast przeglądać pinterest przejrzyj gazetę, a potem spójrz na świat to góry nogami.

2. Zmień miejsce

Codziennie tworzysz przy swoim ukochanym biurku? Super ale może dziś spakuj co najpotrzebniejsze i wyjdź na balkon? A może po prostu przestaw krzesło z drugiej strony? Zmiana perspektywy potrafi zdziałać cuda! Czasem wystarczy nawet zapalić kilka świeczek by zmienić atmosferę.

3.Nakarm swój mózg

Tlen! Spacer, kilka wdechów świeżego powietrza, wymachy rąk, pobudzenie krążenia, pobudzenie myślenia!

4.Spotkaj się z kimś

Nie znam nic bardziej inspirującego niż ludzie. Każda rozmowa to źródło inspiracji, otaczaj się tymi, którzy wesprą Twoje najbardziej szalone pomysły i pomogą Ci poznać nowe rzeczy.

5.Bądź dzieckiem

Spójrz na to wszystko inaczej. Dlaczego jabłko jest czerwone, a pies chodzi na czterech łapach? Dotknij czegoś nowego i posmakuj. Nie bój się głośno śmiać, bazgrać kredkami i zagrać koncertu na garnkach.

6.Napełnij swój brzuch

Nie będę ukrywać – jestem łasuchem. I choć powinnam Wam powiedzieć, ze najważniejsze to zjeść zdrowy i odżywczy posiłek to nie bedę Was kłamać. To czekolada potrafi zdziałać cuda, sałatka nie jest aż tak pomocna!

7.Zajrzyj do szuflady

Nie było mnie u Was ale jestem pewna, że Wasze szuflady skrywają prawdziwe skarby. Czasem jeden element, jeden zapomniany przedmiot, jedna niedokończona praca potrafią wyowałać lawinę nowych pomysłów.

8.Sięgnij po sztukę

To nie ważne jaką formę sztuki lubisz, ale jakaś lubisz na pewno! Muzyka, film, obrazy? Czasem jeden wers, jeden napotkany kolor, jeden dźwięk sprawiają, że wraca moc twórcza.

9.Wyłącz się

Nie każe Ci być całkowicie offline i zacząć medytować o poranku ale uwierz mi, że przeglądanie pintersta przez 3 godziny nie polepszy sprawy braku weny. Czasem zbyt dużo bodźców tylko pogorszy sprawę, więc wyłącz się. Wycisz, bądź sam ze sobą i pozwól sobie odkryć co siedzi w Twojej głowie.

10.Brak weny jest normalny

Wena nie jest z nami zawsze, nie jest na naszych usługach. Nie musi być z nami zawsze i na każde nasze zawołanie. Przestań na nią czekać! To niesamowite ale uświadomienie sobie tego,  że wena nie musi z nami być, zaprzestanie czekania na nią, uwalnia nas od przebierania nerwowo nogami pod biurkiem i sprawia… że ona nagle wraca.

bunte Kinderhände vor Schultafel

Kreatywność mamy w sobie – to pewne! Jakie są Wasze sposoby na jej obudzenie?