Artykuły

Piękne zdjęcia Twoich prac? – to naprawdę łatwe!

Piękne zdjęcia – co to znaczy?

Piękne zdjęcia prac w scrapbookingu, a także innych dziedzinach rękodzieła to sprawa bardzo istotna. Zwykle rękodzielniczki handmade prowadzą bloga, mają stronę na FB, biorą udział w wyzwaniach a wiele z nich wykonuje także kartki czy albumy zarobkowo, tak więc pokazanie swoich prac szerszemu gronu odbiorcy jest niezbędne i  odbywa się w tzw. „sieci”, a wiec jedyny sposobem „reklamowanie się” są zdjęcia, które pracę/produkt pokazują jak najatrakcyjniej.

Oczywiście dobrze zrobione zdjęcie to podstawa; tak więc zagadnienie kompozycji oraz oświetlenia przy wykonywaniu zdjęć pracy można wałkować bez końca. Myślę, że i ten temat uda się nam (mnie i moim koleżankom z przydasiowego DT) w niedługim czasie omówić.  Jednak nie jest to rzecz jedyna jaką warto się zając, dlatego dziś chciałam Wam opowiedzieć trochę o obróbce wykonanego już zdjęcia.

Jest wiele programów graficznych do obróbki zdjęć, w znacznej większości są one płatne, i gwarantuję Wam, że zupełnie niepotrzebne dla amatora, ponieważ, to co można zrobić dla polepszenia zdjęcia spokojnie wykonacie programem darmowym. I taki właśnie programem jest używany przez mnie od dawna PHOTOSCAPE v3.7.

To naprawdę łatwe!

Aby z całkiem przeciętnego zrobić piękne zdjęcie na początek pobieracie i instalujecie na komputerze program. Otwieracie i wybieracie w nim panel EDYTOR.

Po lewej stronie mamy okno wyboru ścieżki dostępu do plików, czyli chcemy dostać się do naszych zdjęć. Wybieramy DYSK, FOLDER I PODFOLDER ze zdjęciami. Poniżej tego okna jest okno podglądu, w którym widać jakie zdjęcia są w którym folderze. Po kliknięciu w interesujące nas zdjęcie automatycznie otwiera się jego podgląd w dużym oknie po prawej stronie.

P.S. Szerokość tych okien oraz wielkość miniaturek zdjęć możemy regulować, najeżdżając na pasek pomiędzy oknami w pewnym momencie wyświetli się strzałka do przeciągania wielkości okien.

Przy obróbce zdjęć najbardziej zwykle zależy nam na rozjaśnieniu, pogłębieniu(czyli ożywieniu kolorów)) i wyostrzeniu zdjęć. W zasadzie „podkręcenie” tych trzech parametrów wystarczy, aby zdjęcie wyglądało naprawdę dobrze.

 

Otwieramy więc w dolnym panelu okienko

Jasność, Kolor, w tym oknie przesuwany suwakiem pasek Pogłęb – tu bardzo ostrożnie, zwykle wystarczy 20-40%

oraz pasek Rozjaśnij – tu możemy poszaleć nawet o 100%, ale jeśli zdjęcie zrobi się nam nienaturalnie „świecące” to lepiej aby jednak zostało ciemniejsze

 

Teraz spróbujmy Wyostrzyć

to spowoduje że krawędzie będą wyraźniejsze i zniknie coś w rodzaju mgły ze zdjęcia. UWAGA ta operacja nie zawsze jest potrzebna, jeśli robimy zdjęcia np. ze statywu to już sam aparat zrobi ostre zdjęcie.

Wyostrzanie stosujemy bardzo ostrożnie, zobaczcie, ze u mnie suwaki są przesunięte minimalnie.

 

Na koniec możemy jeszcze zdjęcie Wykadrować, czyli przyciąć tak, żeby odciąć zbędne tło, lub „ustawić” fotografowany przedmiot na środku zdjęcia. Wybieramy (1.)kadrowanie, (2) rozciągamy kwadrat zaznaczenia na zdjęciu, możemy modyfikować jego szerokość i wysokość, oraz przesuwać go „łapką po starym zdjęciu, a jak już jesteśmy zadowoleni z ustawienia klikamy (3)kadrowanie.

Rozjaśniony, wyostrzony i wykadrowane zdjęcie wystarczy tylko zapisać, program zamieni stare zdjęcie na to obrobione, natomiast oryginał znajdzie się w osobnym podfolderze (nic nam nie ginie).

I Gotowe!

Zobaczcie jeszcze porównania zdjęcia w oryginale oraz gotowego po wszystkich obróbkach.

Prawda że  przygotowanie pięknego zdjęcia – to naprawdę proste.

A jeśli chcemy nasze zdjęcia publikować gdzieś w sieci to warto jeszcze zmienić ich rozmiar. W tym programie to dwa kroki. wybieramy okno Zmień rozmiar, wpisujemy jedną wartość, druga dopasuje się automatycznie klikamy Zapisz.

Nie zapominajcie także zawsze przy publikowaniu w sieci o dodawaniu do Waszych zdjęć znaku wodnego!

Pozdrawiam

Ewelina