Artykuły

Najlepsze pomysły przychodzą przypadkiem…

Jak wziąć pomysł znikąd?

Dziś chciałam zaprosić Was na artykuł w iście paradokumentalnym stylu, czyli „z życia wzięte” 🙂 Opowiem Wam historię, jak wena, pomysł czy inspiracja, zwał jak zwał, przychodzi znikąd i jak wartościowe jest aby z niej wtedy skorzystać!

Kilka dni temu kupiłam kilka wstążek w pięknych głębokich kolorach. Kolory wybierałam przypadkowo, to znaczy takie które akurat mi się na półce w sklepie spodobały. Kupiłam wstążkę soczysto-limonkową, głęboko ciemnogranatową oraz dwie amarantowe, bo nie mogłam się zdecydować którą wybrać.

Na biurku miałam rozgrzebane inne projekty, które maja być gotowe w najbliższych dniach. Ale wena była bardzo uparta i kazała odłożyć zaczęte prace żeby zrobić coś z nowości! A te intensywnie kolorowe wstążki tak mi się spodobały, że pomysły na ich wykorzystanie same zaczęły pojawiać się w mojej głowie. Bardzo lubię takie sytuacje, kiedy przypadkowe pomysły same się układają, wiem że powstanie wtedy ciekawa praca. Od razu zaczęłam przeszukiwać pracownię aby skompletować ładne, atrakcyjne zestawy papierów do pracy, tak żeby nie uciekły mi pomysły. Wiedziałam, że z użyciem wstążek chcę zrobić box’y.

W ten sposób wybrałam trzy zestawy „warsztatowe”:):

– Ze wstążką limonkową zestawiłam jasnozielony papier oraz pastelowe, delikatne  papiery Piątku Trzynastego z kolekcji „Love in Bloom”, w których pojawia się identyczny limonkowy odcień. Jasne zestawienie postanowiłam skontrastować z kraftową bazą, choć z białą byłoby równie pięknie.

 

– Ze wstążka amarantową połączyłam pastelowe papiery Mintay Papers z kolekcji „7th Heaven”, świetnie kontrastują i się uzupełniają. Ale że, sama wstążka to byłoby za mało w całej pracy, wykorzystam jeszcze do zrobienia dodatków amarantowy karton, powtarzając tym samym kolor wewnątrz box’a.

 

– Ze wstażką granatową połączyłam granatowe papiery Galerii Papieru i amarantową bazę, która pierwotnie rozważałam wykorzystać w poprzedniej kompozycji, jednak to połączenie wydało mi się ciekawsze. Z pewnością dla uzupełnienia użyję tu jeszcze białego.

 

Sami przyznacie, że stworzenie sobie takiej bazy-podstawy z materiałów do pracy bardzo ułatwi i przyspieszy stworzenie pracy. Nie szukamy, nie kombinujemy, trzymamy się ustalonego schematu i ewentualnie uzupełniamy dodatkami dobieranymi na bieżąco. Od ręki udało mi się zrobić pracę z pierwszego zestawu, kolejne czekają w kolejce…

Zobaczcie jeszcze jak wygląda gotowy box, który powstał tego samego popołudnia kiedy kupiłam wstążki.

Sposoby na pomysł

Warto często i wszędzie szukać inspiracji. Warto zwracać uwagę na wzory i kolory w każdej, nawet przypadkowej sytuacji, nawet wtedy kiedy zajmujemy się innymi rzeczami niż rękodzieło. A dla rozbudzenia wyobraźni można stosować poniższe tricki;

  1. Przeglądanie papierów, które macie w pracowni i poszukiwanie ładnie ze sobą współgrających kolorów, (nawet jeśli nie będziecie w tej chwili robić pracy z wybranych papierów, warto każdy pomysł zapisać, sfotografować, czy przygotować sobie gdzieś z boku „na później”)
  2. Przeglądanie stron internetowych, które publikują przygotowane przez profesjonalnych designer’ów zestawienia palet kolorystycznych oraz inspirujących zdjęć.
  3. Oczywiście przeglądanie odpowiednich zakładek pinteresta,
  4. Czerpanie inspiracji wszędzie wokół; z wzorów własnych ubrań lub otaczających nas tkanin, z gazetek czy wystaw sklepowych…

 

Kilka prostych zasad doboru wzorów i kolorów

Jeśli nie macie jeszcze żadnej koncepcji a chcecie stworzyć jakąś pracę, to dla bezpieczeństwa warto przy wybieraniu papierów i dodatków trzymać się kilku prostych zasad:

  • w jednej pracy zwykle powinno być nie więcej jak 2-3 kolory przewodnie, oczywiście nie liczymy do tego bieli, czerni lub kraftu jeśli taki kolor stanowi baza, wtedy praca będzie kolorowa a nie pstrokata.

  • jeśli łączymy różne papiery to dobrze miksować papiery na zasadzie; mały wzór + duży wzór + gładkie;

  • jeśli chcemy łączyć wiele różnych papierów to muszą one być; ALBO w jednej tonacji kolorystycznej,  ALBO w kontrastujących (przeciwstawnych) kolorach;

 

  • natomiast jeśli chcemy połączyć papiery o jednym/zbliżonym kolorze to dobrze aby miały różne wzory;

  • jeśli tworzymy wiele warstw, to dobrze powtarzać je z tych samych papierów, lub niektóre z nich zrobić z koloru naszej bazy, białego bądź czarnego;

 

 

 

 

 

 

 

 

Mam nadzieję, że moja historia oraz te kilka prostych zasad ułatwią Wam pacę kiedy chcielibyście coś stworzyć, ale sami nie wiecie co, albo macie jakiś pomysł ale nie wiecie jak go zrealizować.

Najlepszą metoda na tworzenie jest po prostu działanie i próbowanie…

Pozdrawiam,

Ewelina