Artykuły

U mnie wszystko po staremu, czyli o postarzaniu słów kilka, cz. III

Dziś mam dla Was trzeci i zarazem ostatni artykuł z cyklu wpisów na temat metod postarzania. Tym razem przedstawię Wam kilka sposobów na postarzenie przy wykorzystaniu farb i różnych preparatów. Poprzednie artykuły znajdują się tutaj:
Metody postarzania, cz. I
Metody postarzania, cz. II

 

1. Pasta do spękań

Do dyspozycji mamy dwa rodzaje past: białą i bezbarwną. Biała pasta ma konsystencję gęstej śmietany i po wyschnięciu pozostaje biała i kryjąca. Bezbarwna ma w pudełku wygląd mlecznego kremu, a po wyschnięciu jest bezbarwna i przezroczysta. W zależności od ilości nałożonej pasty uzyskamy rożny efekt. Pasta nałożona cienką warstwą da efekt delikatnych spękań, pajęczynki. Pasta nałożona grubo będzie pękać mocno, łuszczyć się i odstawać. Ważne jest by przy stosowaniu pasty „dać jej czas”. Niech wychynie na powietrzu, bez sztucznego dosuszania.

Pasta pękająca w kolorze białym, pokryta dodatkowo patyną

Pasta pękająca bezbarwna, pokryta dodatkowo pastą woskową

2. Pasta postarzająca

Jest to pasta, którą wcieramy w pęknięcia zrobione przy użyciu pasty pękającej albo lakieru do spękań. Pasta podkreśla rysunek spękań, uwidacznia je u uwypukla.

Spękania zrobione za pomocą dwuskładnikowego lakieru do spękań, wypełnione pastą postarzającą w kolorze miedzi

3. Farba antyczna

Jest to farba, która łatwo daje się przecierać, używamy jej w duecie z płynem do usuwania farby do postarzania. Łatwo z jej pomocą uzyskać postarzony efekt przetarcia, wytarcia farby. Szczególnie ciekawie wygląda na powierzchniach nierównych, ozdobionych wzorem z szablonu itp.

Doniczka postarzona białą farbą antyczną

4. Efekt patyny – zestawy

A) Zestaw farb

Jest to zestaw farb o odpowiednio dobranych kolorach: miedziany (błyszczący) oraz cztery odcienie zieleni i turkusu (matowe). Nanosi się je pędzelkiem lub gąbeczką do momentu uzyskania zadowalającego efektu postarzenia.

Metalowa dekoracja postarzona farbami do patynowania

B) Zestaw odczynników

Zestaw składa się z trzech reagentów oraz proszku miedzianego. Na powierzchnię dekorowaną nanosimy medium, do którego przykleja się proszek (w zasadzie jest to bardzo drobny puder), a następnie zakrapla się odczynnikami w trzech kolorach. Reakcja zachodzi w miarę upływu czasu, więc efektu nie widać od razu, jak w przypadku farb.

Odcisk z foremki postarzony odczynnikami do patynowania

5. Efekt rdzy – zestawy

A) Zestaw farb

Zestaw farb podobny jak w zestawie do patynowania, tylko tutaj mamy odcienie brązów. Metoda użycia taka, jak w przypadku farb do patynowania.

Tag ozdobiony za pomocą zestawu farb do rdzy (zdjęcie pochodzi ze strony sklepu Przyda-Się.pl)

B) Zestaw odczynników

Zestaw odczynników podobny jak w zestawie do patynowania, tylko tutaj mamy odcienie brązów. Metoda użycia taka, jak w przypadku odczynników do patynowania.

Metalowa dekoracja postarzona odczynnikami do rdzy

6. Rdza w płynie

Jest to płyn dający natychmiastowy efekt rdzy na metalowych powierzchniach. Preparat znajduje się w wygodnej do użytku buteleczce z aplikatorem. Zakraplamy na metalową powierzchnię i czekamy na efekt. Reakcja zachodzi wraz z upływem czasu, nie jest natychmiastowa.

Spinacz postarzony płynną rdzą

7. Czarne gesso + pasty woskowe

Jest to jeden z moich ulubionych sposobów dekorowania powierzchni. Ostateczny efekt w dużej mierze zależy od kolorów użytych past woskowych. Dodatek np. miedzi, starego złota czy turkusu będzie się kojarzyć ze starymi, spatynowanymi przedmiotami.

Pudełko pokryte czarnym gesso, farbą metaliczną i pastami woskowymi

8. Stemple do spękań

Bardzo fajny sposób na to, by szybko uzyskać efekt spękań. Przyznam, że gdy zobaczyłam te stemple pierwszy raz, nie byłam do nich przekonana. Zmieniłam zdanie po pierwszym użyciu. Fantastycznie się z nimi pracuje, są niezwykle wygodne w użyciu, a poza tym dają świetne efekty 🙂

Spękania tła wykonane stemplem (na sercu bezbarwna pasta do spękań)

Powyżej metalowego narożnika widoczne są spękania zrobione przy użyciu białej pasty pękającej, na lewo od narożnika są delikatne pęknięcia zrobione stemplem

Produkty ze sklepu: