Artykuły

U mnie wszystko po staremu, czyli o postarzaniu słów kilka, cz. II

Kolejny artykuł z cyklu wpisów na temat metod postarzania. Tym razem przedstawię Wam kilka sposobów na postarzenie nie tylko drewnianych przedmiotów.

Poprzedni wpis znajdziecie tutaj: Metody postarzania, cz. I.
A poniżej kontynuacja i kilka nowych metod. Zapraszam do lektury 🙂

 

1. Patynowanie

Ten sposób postarzania stosowany jest szczególnie w stylu shabby chic. Polega na nadaniu patyny meblom i przedmiotom, czyli postarzeniu ich na brzegach, rantach i wystających elementach, np. zdobieniach, rzeźbieniach, uchwytach. Aby uzyskać taki efekt można wykorzystać jedną z poniższych metod:

A) Należy ciemną farbą akrylową lub kredową pomalować wszystkie naturalnie wycierające się i brudzące części przedmiotu (czyli właśnie ranty, brzegi itd.), następnie całość pomalować jasną farbą akrylową lub kredową, a po wyschnięciu przetrzeć miejsca pomalowane ciemną farbą, używając do tego papieru ściernego o gradacji 150-240. Technika jest zatem podobna do przecierek, jednak tutaj ograniczamy się jedynie do wystających elementów, nie przecieramy całej powierzchni przedmiotu. Powierzchnię zabezpieczamy lakierem lub woskiem.

Brzegi i ranty patynowane za pomocą farby akrylowej

B) Można użyć patyny (w formie pasty lub roztworu wodnego). Na powierzchnię ozdabianego przedmiotu (najlepiej o nierównej powierzchni) nakładamy preparat do patynowania, a następnie nadmiar zbieramy absorbującym materiałem. W efekcie resztki patyny pozostaną w zagłębieniach i nierównościach. Zabezpieczamy jak wyżej.

Patyna naniesiona w zagłębieniach wzoru oraz na brzegach szkatułki

C) Jeszcze jednym ciekawym preparatem do postarzeń jest bitum. Preparat ten jest rodzajem ciekłej patyny. Przy użyciu bitumu uzyskujemy postarzenia niezwykle ciekawe i bardzo autentycznie wyglądające.

Bitum znajduje się pomiędzy zagłębieniami serduszek

2. Olejowanie

Olejowanie służy przede wszystkim zabezpieczeniu drewna. Oleje wnikają głęboko w strukturę drewna i tworzą naturalnie wyglądającą ochronę. Większość preparatów do olejowania nie zmienia koloru drewna, ale są też takie, którymi można przyciemnić drewno. Na pewno każdy olej podkreśli rysunek słojów i nada powierzchni drewna bardziej wyrazistego charakteru. Z biegiem lat olejowana powierzchnia będzie ciemnieć, co jest naturalnym procesem związanym ze starzeniem się drewna.

3. Woskowanie

Metoda ta polega na pokryciu woskiem powierzchni dekorowanej. Woski mają bardzo wiele kolorów i można się bawić dowolnie ich użyciem. Jeśli chcemy uzyskać efekt postarzenia na drewnie, to najlepiej zastosować wosk przyciemniający albo biały, szary lub srebrny. Można też użyć złotego wosku na powierzchni pomalowanej czarnym gesso i uzyskać efekt starego złota (np. na odcisku z foremki).

Odcisk z masy pomalowany czarnym gesso i złotym woskiem

4. Postarzanie popiołem

Bardzo ciekawa i efektowna metoda postarzania. Dzięki niej uzyskamy przedmiot zakurzony, jakby znaleziony po wielu, wielu latach na strychu. Im bardziej nierówna powierzchnia, im więcej rzeźbień, tym ciekawszy efekt końcowy. Dekorowaną powierzchnię pokrywamy farbą akrylową lub kredową, a następnie patyną. Jeszcze zanim przedmiot dokładnie wyschnie, posypujemy go popiołem, szczególnie uważnie w zagłębieniach i rantach. Następnie pozostawiamy do wyschnięcia na 24 godziny, po czym nadmiar popiołu zbieramy szorstkim pędzlem, a wypukłe części delikatnie polerujemy. Całość utrwalamy lakierem w sprayu, żeby nie uszkodzić warstwy popiołu.

5. Złocenia

Metoda ta polega na złoceniu ozdabianej powierzchni za pomocą płatków złota, srebra lub miedzi (tzw. szlagmetal). Płatki kleimy za pomocą specjalnego, długo schnącego kleju, a zabezpieczamy lakierem do złoceń. Lakier ten chroni płatki przed utlenianiem się na powietrzu. Powierzchnię można pokryć równomiernie, używając do tego arkuszy szlagmetalu i uzyskując jednorodną, gładką powierzchnię. Ale można też nanosić nierównomiernie, na nierówną powierzchnię, następnie spatynować bitumem, w ten sposób uzyskując przedmiot o mocno postarzonym wyglądzie. Zabezpieczamy lakierem.

Skrzynka postarzona przy użyciu arkuszy szlagmetalu i bitumu

6. Opalanie

W zasadzie jest to metoda impregnacji drewna. Stosowaną ją już wiele lat temu, np. w budowie domów góralskich. Opalanie drewna doskonale chroni przed szkodnikami, grzybami i czynnikami atmosferycznymi. Obecnie ta metoda wraca „na salony” i staje się po prostu modna, jako jedna z technik postarzania drewna. Metoda polega na opaleniu drewna opalarką (aż do zwęglenia wierzchniej warstwy), następnie zwęgloną warstwę usuwa się szczotką, po czym schładza zimną wodą. Powierzchnię zabezpieczamy, najlepiej olejem lub woskiem.

 

Produkty ze sklepu: