Kursy

Nie wszystko złoto, czyli metalizujemy odlewy z foremek

Tym razem słów kilka o kolorowaniu odlewów z foremek w taki sposób, aby uzyskać efekt metaliczny.

O masach plastycznych do odlewów z foremek wspominała Ola, a o barwieniu odlewów pisała Mosia. Ja chciałam Wam pokazać, jak uzyskać odlewy w wersji metalicznej.

Do testów użyłam foremek w kształcie kaboszonów oraz ramki. Kolorowałam farbami akrylowymi metalicznymi oraz woskami.

 

Farba akrylowa

Zależało mi na mocnym kryciu, więc nie rozcieńczałam farby i zastosowałam 2 warstwy (zależnie od siły krycia danego koloru). Farbę nakładałam pędzelkiem, bezpośrednio na odlew, nie przygotowując go w żaden sposób. W efekcie uzyskałam intensywny, metaliczny kolor.

W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy jaśniejszych kolorach farb, będzie mieć znaczenie, czy farba zostanie nałożona bezpośrednio, czy uprzednio odcisk z masy zostanie pokryty bazą. Poniżej są dwa kaboszony z masy, oba pomalowane złotą farbą, przy czym ten z prawej został pomalowany bezpośrednio, natomiast ten z lewej został wcześniej pomalowany czarnym gesso. Różnica jest w zasadzie dość subtelna, ale (moim zdaniem) zauważalna. Szczególnie na żywo, gdy praca jest oglądana pod różnymi kątami, a także zależnie od rodzaju i kąta padania światła. Odlew pomalowany bezpośrednio jest bardziej złocisty i świetlisty, natomiast ten pomalowany wcześniej czarnym gesso ostatecznie uzyskuje odcień nieco „zestarzałego” złota.

 

Pasty woskowe

Bardzo ciekawe efekty można uzyskać barwiąc odlewy za pomocą past woskowych. Tutaj w zasadzie niezbędna jest ciemna baza, np. czarne gesso, którym malujemy odlew. Tak właśnie pomalowałam ramkę.

Następnie przy użyciu wosku w kolorze miedzi, za pomocą palca, pokryłam cienką warstwą wszystkie wypukłości ramki.

Potem, za pomocą pędzelka o dość twardym i zwartym włosiu, przy użyciu wosku w kolorze turkusowym, pomalowałam płaskie powierzchnie pomiędzy wypukłościami. Na koniec jeszcze raz delikatnie musnęłam wypukłości woskiem miedzianym.

Ostatecznie uzyskałam niezwykle ciekawy efekt połyskującej ramki i „wydobyłam” wszystkie wypukłości ramki.

Można się też pobawić na bardziej jednorodnych powierzchniach i uzyskać zaskakujące efekty. Kaboszon, który wcześniej kolorowałam farbami, tym razem dokładnie pokryłam czarnym gesso, a następnie, za pomocą palca, bardzo nierównomiernie, pokryłam woskiem w kolorze białego złota. Efekt zaskoczył mnie samą 😀 Nie spodziewałam się, że będzie to aż tak ciekawie wyglądać. Mnie ten kaboszon przypomina teraz jakiś drogocenny kamień 😉

Poniżej zestawienie wszystkich pokolorowanych elementów:

1. czarne gesso + złota farba akrylowa
2. złota farba akrylowa bezpośrednio na odlewie
3. kobaltowa farba akrylowa bezpośrednio na odlewie
4. czarne gesso + wosk (białe złoto) nałożony nierównomiernie
5. czarne gesso + wosk turkusowy (płaskie powierzchnie) + wosk miedziany (wypukłości)

Jak widzicie, odlewy doskonale współpracują zarówno z metalicznymi farbami, jak i z woskami. Daje nam to wręcz nieograniczone możliwości kombinacji. A święta Bożego Narodzenia już wkrótce, więc sądzę, że takie metaliczne odlewy będą się cieszyć powodzeniem na różnych świątecznych pracach. Możecie zrobić np. gwiazdki (złote, srebrne), śnieżynki, połyskujące odlewy koronkowe i wiele, wiele innych 🙂

Koniecznie pochwalcie się efektami!

Pozdrawiam ciepło, Esme

 

W sklepie znajdźcie: