Kursy

Kurs na książkę

Witam,
dziś postaram się Wam w kilku słowach przedstawić sposób na wykonanie bazy pod kartkę tzw „Książkę”
Będziemy potrzebować

  • 5 kartek A4 gramatura min 220 (ja wykorzystałam papier wizytówkowy)
  • bigownicy (ew czegoś do bigowania)
  • klej
  • gilotyna / trymer
  • 2 lub 3 papiery scrapowe

Zaczynamy od przygotowania ramki książki. W tym wypadku bigownica okazuje się niezastąpionym narzędziem, które zdecydowanie warto posiadać w domu.

Pierwszą kartkę układamy na bigownicy w taki sposób, aby kartka znalazła się centralnie na środku. Można pomóc sobie skadając kartkę na pół i przytrzymując róg, aby delikatnie się odgniotło i tym przyłożyć do pozycji 6. Następnie bigujemy na szerokość pół cala to jest 5 3/4 oraz 6 1/4

ikemo02 ikemo03

Kolejne kartki będą stanowić ramkę. Dwie kartki przycinamy na szerokość 20,5cm a drugie dwie na ok 13,7. Chodzi o to, aby nasza wewnętrzna ramka była mniejsza o 5mm od głównej bazy. Długość wszystkich kartek pozostaje bez zmian. Przykładamy kolejno kartki do bigownicy i bigujemy odpowiednio w pozycji 1, 3, 5, 7 itd, następnie odwracamy kartkę na drugą stronę i analogicznie bigujemy w miejscu 2, 4, 6, 8. Następnie składamy harmonijkę pamiętając aby każde bigowanie porządnie zagiąć.

ikemo04 ikemo05

Składamy harmonijki na przemiennie.ikemo06

Sklejamy tylko w pokazanym miejscu, czyli same zakładki.ikemo07 ikemo08ikemo10

Z papieru scrapowego wycinamy 2 prostokąty 2-3mm mniejsze od okładki, dwa paski ok 11mm szer, 1 prostokąt mniejszy od ramki harmonijkowej o ok 5mm oraz front okładki wg uznania. Nie zapominamy również o paskach ozdobnych na ramkę odpowiednio szerszych. Ja przycinam je z jednej strony falbanką, gdyż w taki sposób jestem w stanie ukryć nierówności podczas przyklejania. Długość pasków nie musi być idealna, gdyż każdy kolejny pasek zakładamy na siebie.

ikemo09

Na pierwszy pasek nakładamy klej zostawiając wolną przestrzeń. Pod nią przyjdzie ostatni pasek.
ikemo11ikemo12

W między czasie obklejamy okładkę.ikemo13

Na końcu przyklejamy ramkę do okładki.
ikemo14 ikemo15 ikemo17ikemo18 ikemo19 ikemo20