Inspiracje

Kubeczek pełen blasku

Lubię dawać rzeczom drugie życie. Takim zwykłym, prostym, jak np. kubeczek z bardzo grubej tektury. Łatwo wyrzucić do kosza, ale przecież można wykazać się pomysłowością i pobawić się w upcykling 😉

Jakiś czas temu prezentowałam Wam kursik na metalizowanie odlewów z foremek. W dzisiejszym poście chcę Wam pokazać, że czarne gesso, farby metaliczne i pasty woskowe dają o wiele więcej możliwości. Można się bowiem pokusić o zrobienie całej pracy przy użyciu tych mediów i  wykorzystaniem technik opisanych w kursie.

Ja ozdobiłam w ten sposób pudełeczko. Pierwotnie był w nim chyba zestaw kremów do twarzy, później przez lata służył w jakimś „kącie” jako pojemnik na długopisy. No ale wyglądu to on nie miał wcale 😉 Stwierdziłam zatem, że czas to zmienić i nadać mu nieco blasku.

Na początek cała powierzchnię pudełeczka pokryłam białym gesso, potem dodałam wzór przez szablon, przykleiłam kilka dodatkowych elementów (w większości są to odlewy z foremek, plus kaboszon i trochę kulek 3D) i pokryłam całość, bardzo dokładnie i skrupulatnie, czarnym gesso. Na tak przygotowanej bazie zaczęłam swoją zabawę 😀 W ruch poszła farba metaliczna w kolorze liliowego złota i kilka kolorów past woskowych. Pasty woskowe można nakładać palcem albo przy użyciu pędzelka. Uzyskuje się w ten sposób różne efekty i różną intensywność krycia. Pasty doskonale się ze sobą mieszają w trakcie nakładania na ozdabianą powierzchnię, więc można uzyskać nowe kolory i ciekawe efekty. Wspaniale wydobywają wszystkie wypukłości wzoru z szablonu, strukturę całej powierzchni a także szczegóły elementów ozdobnych. Nadają przestrzenności, trójwymiarowości, a do tego różnie się barwią przy różnym kącie padania światła. Oczywiście zarówno farba metaliczna, jak i woski są mocno połyskujące, przez co cały kubek połyskiwał z góry na dół, co niekoniecznie mi odpowiadało. Dlatego też miejscami przygasiłam ten połysk za pomocą białego gesso, a dodatkowo w niektórych miejscach przyciemniłam czarnym gesso. Dzięki temu uzyskałam jeszcze większą głębię całej kompozycji.

Do zabawy w tworzenie połyskujących pudełek potrzebujecie: