Kursy

Krok po kroku. Pudełeczko – kredka.

Upominek dla pierwszoklasisty – pudełeczko w formie kredki pełne smakołyków.

Z pewnością każdy widział już nie raz takie pudełeczko. To sympatyczny sposób na wręczenie słodkości w prezencie. Dzisiaj chciałabym przedstawić mój sposób na takie właśnie pudełeczko-kredkę. Szybki i prosty.

kurs na pudełko-kredkę

kurs na pudełko-kredkę

Potrzebne materiały na jedną kredkę:

  • arkusz A4 papieru wyzytówkowego 230g  lub wyżej
  • kolorowy papier scrapowy
  • celofan o wymiarach 25cm x 15cm (można zastąpić cieniutką bibułką)
  • ozdobny sznureczek
  • klej, taśma dwustronnie klejąca

 

Z papieru wizytówkowego wycinamy prostokąt o wymiarach 19,5cm x 16,5cm.  Bigujemy od lewej strony dłuższego boku co 3cm oraz na 2,5cm od dołu i 4,0cm od góry. Odcinamy zaznaczone na rysunku elementy. Na dole wyznaczamy środek między liniami bigowania i bigujemy dodatkowo pod skosem.

(Zdjęcie schematu kredki wyszło pod lekkim kątem stąd wrażenie skosu na górnej linii, oczywiście wszystko ma być prosto)kurs na pudełko-kredkę szablon

 

kurs na pudełko-kredkę

Pasek ze skosami, o szerokości 2,5cm będzie stanowił dno naszego pudełeczka. Po zbigowaniu zaginamy w sposób pokazany niżej na zdjęciu – dwa pierwsze ujęcia pokazują zgięcia patrząc z zewnętrznej strony kredki a ostatnie patrząc od wewnątrz.

kurs na pudełko-kredkę

Pora na oklejanie. Z papieru scrapowego wycinamy 5 pasków o wymiarach 2,9cm x 12,8cm  i jeden wąski 15cm x 1,2cm, przyklejamy wąski pasek na górnym brzegu oraz oklejamy boki kredki między poprzecznymi liniami bigowania . Dokładniej pokazałam to na zdjęciu.

kurs na pudełko-kredkę

kurs na pudełko-kredkę

Kolej na wycięcie górnej części kredki. W miejscu naklejonego wąskiego paska wyznaczamy środek między liniami bigowania i wycinamy jak na zdjęciu.

kurs na pudełko-kredkę

kurs na pudełko-kredkę

Wklejamy celofan do środka. Wklejamy w taki sposób by na brzegu gdzie będzie łącznie pozostawić ok 1,5cm wolnego miejsca ale doklejamy do końca z drugiej strony razem z listwą łączącą. Zdjęcie lepiej wyjaśni o czym piszę, widać jak przyklejona jest taśma dwustronna. To zapewni mocne łączenie brzegu, listwa przyklei się do papieru a nie do celofanu.

Celofan wklejamy bokiem o długości 25cm wzdłuż kredki tak by wystawał ponad nią.

kurs na pudełko-kredkę

Na zewnętrzną stronę listwy łączącej naklejamy mocną taśmę i kredka jest gotowa do sklejenia.

W momencie sklejania dno delikatnie wciskamy do środka pudełeczka (po sklejeniu to już byłoby trudne) a dwa małe trójkąciki na samych brzegach  smarujemy odrobiną kleju.

kurs na pudełko-kredkę

kurs na pudełko-kredkę

Sklejamy bok a trójkąciki które smarowaliśmy klejem dobrze zaciskamy. Podpowiem że jeżeli po sklejeniu boku dno nie będzie się samo pięknie układało w gwiazdkę wystarczy delikatnie wypchać np linijką od środka a wszystko powinno ładnie się ułożyć.

I to był jedyny trudny moment.

kurs na pudełko-kredkę

Kredka gotowa. Można już napełnić smakołykami.  Związujemy celofan ozdobnym sznureczkiem.

kurs na pudełko-kredkę

Można również dowolnie pudełeczko ozdobić. Ja wybrałam prostą dekorację – naklejki z zabawnymi zwierzakami, do dziecięcych prac idealne.

kurs na pudełko-kredkę

Mam nadzieję, że kurs jest na tyle przejrzyście i zrozumiale opisany że zachęci do wykonania tego sympatycznego podarunku dla małego ucznia. Gdyby jednak coś nie do końca było jasne pytajcie w komentarzu.

W pracy użyłam:

                                       hellobeautiful_p13-201.jpg

 

 

                                   

Pozdrawiam serdecznie 🙂

Aleksandra