Artykuły

Kleje, taśma… jakie i do czego?

Subiektywny przegląd artykułów klejących.

Dzisiaj opowiem Wam o kleju, a tak właściwie o moich spostrzeżeniach na temat artykułów klejących, których używam w swoich pracach.

Choć każdy z nas ma swój ulubiony klej czy taśmę, to mamy te same oczekiwania: szybkie i trwałe łączenie elementów, łatwość w aplikacji i oczywiście cena! Innymi elementami na które należy zwrócić uwagę, to to w jaki sposób klej reaguje z powierzchnią, którą chce skleić, przykleić itd. Każdy chce uniknąć odkształceń, plam, niekontrolowanych wycieków i finalnego zniszczenia pracy.

1. Klej
20161025_090010

Głównym elementem z którym pracujemy w scrapbookingu i cardmakingu jest papier. Do jego klejenia najlepiej sprawdzi się klej introligatorski (CR). Niezależnie od marki jaką wybierzecie kleje introligatorskie mają te same właściwości. Doskonale łączą papier, tekturę ale także drewno czy tkaniny, Kiedy łączymy dwa różne materiały ważne żeby choć jeden z nich był wsiąkliwy, a klej CR doskonale je spoi. Jest to klej bezbarwny po wyschnięciu i trwały.
Kleje introligatorskie różnią się natomiast marką, opakowaniem i gęstością.

Najpopularniejszy wśród polskich scraperek jest introligatorski klej Magic , dostępny w metalowych tubkach z dwoma rodzajami końcówek – zwykłą oraz  z precyzyjną, na rynku można znaleźć również Magica w sztyfcie, ale mnie osobiście serducha nie skradł.

Pracując z klejem Magic należy pamiętać o tym, że jet to klej płynny w związku z czym przy otwieraniu polecam użyć cieniutkiej szpilki, a nie końcówki z zakrętki. Uchroni nas to przed niekontrolowanymi wyciekami kleju. W porze zimowej należy pamiętać, że klej Magic po zamarznięciu traci swoje właściwości i po otwarciu może się okazać z tubki wypłynie z niego spora ilość wody!

Na półkach sklepu Przyda-Sie znajdziecie również duże, ekonomiczne opakowanie kleju czarodziejskiego, który można przelać do mniejszych buteleczek aby ułatwić sobie aplikację.

Nakładanie kleju na papier to już indywidualna kwestia każdej osoby, ja zwykle nakładam go przy pomocy precyzyjnej końcówki (jest to dla mnie szybszy i łatwiejszy sposób, mniej brudzący niż stosowanie kleju bez końcówki czy mazania paluszkami). Należy jednak pamiętać, aby nie nakładać grubej warstwy kleju, może to spowodować, że papier będzie się falował i nie będziemy zadowolone z efektu końcowego. Nie każdy papier do scrapbookingu ma takie same właściwości i należy o tym pamiętać.

Musze się Wam przyznać, że praktycznie nie używam innego kleju do klejenia papieru, ale klej introligatorski nadaje się również do przyklejania innych elementów. Sprawdzi się doskonale w przyklejaniu drobnych elementów ozdobnych, kwiatuszków, cekinów, kulek itd.  Przyznam że trampki też nim kleiłam 🙂 Nie polecam jednak kleju CR do klejenia delikatnych wstążek i kalek! Mimo, że klej jest przeźroczysty to przebija przez materiał i nawet po wyschnięciu pozostawi po sobie bardzo nieestetyczny ślad. Jednak sprawdza się do przyklejania grubszych koronek płóciennych.
A jak już jesteśmy przy wadach to ma jeszcze jedną! Długo schnie! Choć jest to zaledwie kilka minut to często wydaje się, że jest to wieczność, ale zaraz za tym idą plusy:) klej daje nam jeszcze chwilkę na zmianę położenia klejonych elementów.

Dla mnie osobiście Magic ma więcej zalet niż wad i nie wyobrażam sobie scrapowania bez niego 🙂

2. Taśma dwustronnie klejąca

20161025_090117

Jednak Magic to nie wszystko 🙂 są elementy których nie lubię przyklejać tym klejem i tutaj z pomocą przychodzi… taśma dwustronnie klejąca ! W sklepie Przyda się  znajdziecie ją w dwóch szerokościach 6 mm i 9mm.

Taśma dwustronnie klejąca sprawdzi się wszędzie tam, gdzie  Magic nas zawiedzie. Jest  idealny do delikatnych elementów jak kalka, koronki itp elementy. Daje natychmiastowy efekt mocowania co oznacza, że znacznie przyśpiesza pracę jeśli jednak nakleimy coś źle lub krzywo nic już nie możemy z tym zrobić.
Taśma taśmie jest jednak nie równa. Należy zwrócić uwagę by kupować taśmy dedykowane do klejenia papieru. Inne choć pozornie takie same mogą okazać się nie trwałe, klej po dłuższym czasie może zwyczajnie puścić.

Rekomendujmy taśmy Lemoncraft, które są przeznaczone do pracy z papierem, możecie ich bezpiecznie używać bez obaw o trwałość swoich prac. Ich dodatkowym atutem jest to, że łatwo urywają się w rękach co daje dużą oszczędność czasu i sprawie, że nie musimy niszczyć nożyczek.

3. Kosteczki 3d

20161025_090200

Kolejnym artykułem klejącym są kosteczki 3D. Moje ulubione, ukochane! Są niezastąpione przy tworzeniu projektów warstwowych. Mam ich dużą kolekcję, o różnych grubościach i wielkościach. Kosteczki 3D dostępne są w arkuszach, jednak możecie pokusić się o zakupienie taśmy dystansującej na rolce – osobiście nie lubię jej ale może macie sprawdzoną?
Zarówno taśmy jak i kosteczki 3D nadają pracy przestrzenności i trójwymiaru.

Można je zastąpić kawałkami pianki lub grubej tektury jednak te dedykowane do pracy z papierem są mocne, trwałe i z dwóch stron mają klej co usprawnia prace.

4. Kleje tymczasowe

20161025_090326

Najmniej popularne, najrzadziej wykorzystywane, a bardzo przydatne. Kleje tymczasowe idealnie sprawdzają się kiedy chcemy coś tylko na moment przytrzymać. Kleje tymczasowe występują najczęściej w sprayu, ale jeżeli chcecie coś tylko przytrzymać z powodzeniem możecie użyć taśmy malarskiej lub taśm washi. Możecie je przyklejać i odklejać bez uszkodzeń papieru.
W klejeniu „na chwilę” sprawdzają się też kropki kleju, takie jak te na które montowane są próbki kremów w gazetach.

5. Klej na gorąco

Zalety? Klei szybko, mocno i sklei ze sobą naprawdę wszystko! Warto zainwestować w porządny pistolet do kleju. Choć z pozoru pistolety mogą wydawać się identyczne, źle wybrany może przyprawiać o frustrację. Aby praca z klejem na gorąco była przyjemna klej powinien szybko się nagrzewać i nie kapać kiedy nie naciskamy na spust pistoletu.
Nie polecam go do pracy z dziećmi, klej jest naprawdę gorący i łatwo się poparzyć.

6. Kleje do spraw beznadziejnych

Dosyć przewrotnie nazwałam ten punkt i wymienię tu produkty, które z nazwy klejami wcale nie są.
Glossy Accents oraz Gel medium choć oryginalnie służą do czego innego są doskonałym spoiwem. Schną długo, około 15 minut co daje nam czas na idealne ułożenie elementów, przesuwanie ich kiedy zmienimy zdanie. Kleją naprawdę mocno i trwale. Doskonale się sprawdzą kiedy chcecie przykleić coś metalowego, materiałowego czy naprzykład papierowe, przestrzenne kwiatki.
Gdzie klej nie może tam Gel medium pośle! 🙂

To ważne:

Wybierając artykuły klejące warto się upewnić, że są one przeznaczone do klejenia papieru. Szczególnie warto na to zwrócić uwagę kiedy przyklejamy zdjęcia. Zdjęcia zawierają kwas, który z innym kwasem może wejść w reakcję chemiczną sprawiając, ze zdjęcia zaczną blaknąć. Wybierając produkty, które mają mieć styczność ze zdjęciami szukajmy tych, które producent określa jako bezkwasowe. („Acid-free”, „pH neutral”, „Archival Safe)

A Wy czym kleicie wasze kartki, albumy, scrapy? Podzielcie się z nami Waszymi pomysłami 🙂