Artykuły, Kursy

Embossing na gorąco

Embossing oznacza z języka angielskiego „wytłaczać”. Tłumaczenie to doskonale oddaje idee embossingu, którego efektem są wypukłe wzory.

Wyróżniamy tzw. embossing na zimno oraz na gorąco. Dziś przyjrzymy się drugiej z wymienionych technik.

Embossing na gorąco daje efekt wypukłych i niezwykle efektownie błyszczących elementów. Poznanie tej metody otwiera przed nami wiele, zupełnie nowych możliwości ozdabiana naszych prac.

Przejdźmy do sedna!
Co będzie nam potrzebne?

1. Puder do embossingu

_mg_2349

Są to proszki, najczęściej bardzo drobne, które pod wpływem wysokiej temperatury topią się tworząc gładką powierzchnię,
Do wyboru mamy naprawdę wiele rodzajów pudrów!  Wyróżniamy pudry przeźroczyste, kolorowe, perłowe, metaliczne, a nawet świecące w ciemności, wszystkich jednak używa się w ten sam sposób.

2. Tusz

_mg_2354
Wyróżniamy specjalny tusz do embossingu, który jest przeźroczysty i wolnoschnący. Dzięki braku koloru pozwala na prace z różnymi kolorami pudrów, a dłuższy czas schnięcia sprawia, że bez większej presji czasu możemy stopić proszek na tuszu.

Z powodzeniem możecie jednak wykorzystać inne wolnoschnące tusze np. pigmentowe. Warto jednak dobierać kolor tuszu do koloru pudru.

Na rynku możemy również znaleźć pisak do embossingu, czyli tusz w markerze. Dzięki niemu łatwo zaznaczymy drobne akcenty lub stworzymy swój własny wzór.
Przed zakupem warto jednak poczytać opinię. Tusz w markerze marki Tuskienko mimo napisu „clear”jest niebieski.

_mg_2414

_mg_2404

Po nałożeniu na niego przeźroczystego pudru ma to znaczenie, jeśli jednak planujecie używać wyłącznie kolorowych pudrów nie musicie się tym martwić.

_mg_2411

3. Nagrzewnica

_mg_2355

To specjalne urządzenie do topienia pudrów. Osiąga idealną dla pudrów temperaturę (ok.150-200st.C) i odpowiedni podmuch.
Na rynku znajdziemy nagrzewnice kilku producentów jednak z moich obserwacji wynika, że różnią się one co najwyżej głośnością pracy, niczym więcej.
Na końcu dzisiejszego artykułu zdradzę Wam czym w domowych warunkach można zastąpić nagrzewnicę.

4. Tacka/Kartka papieru

_mg_2382

Coś do zsypywania nadmiaru pudru. Istnieją specjalne tacki z rynienką, ja jednak z powodzeniem używam kartki złożonej na pół.

5. Baza pracy

Czyli to co chcemy ozdobić. Ponieważ zajmujemy się scrapbookingiem pewnie najwięcej z nas wykorzystuję tę technikę na papierze. Embossing na gorąco sprawdzi się równie dobrze na drewnie czy metalu. Muszą to być jednak powierzchnie nielakierowane, odporne na wysokie temperatury.

6. Stemple

_mg_2361

Choć nie są konieczne do używania pudrów, są nieodłącznym elementem podstawowego sposobu wykorzystania techniki embossingu na gorąco.

Czas przystąpić do pracy!

Tusz – puder możemy połączyć w kilku kombinacjach osiągając różne efekty:

  • przeźroczysty tusz + kolorowy puder
  • kolorowy tusz + przeźroczysty puder
  • kolorowy tusz + kolorowy puder
  • przeźroczysty tusz + przeźroczysty puder (wykorzystywany w technice embossing resist)

 _mg_2415

Jak zrobić to krok po kroku?

1. Potuszuj stempel i odbij go na wybranej powierzchni.

_mg_2363

_mg_2366

2. Obficie posyp odbity motyw wybranym pudrem do embossingu

_mg_2369

3. Strzep nadmiar i wsyp go do słoiczka

_mg_2375

_mg_2382

4. Czas na stopienie pudru za pomocą nagrzewnicy. Trzymajcie nagrzewnicę około 15cm nad topionym wzorem dzięki temu nie przegrzejecie pudru. Szybko zorientujecie się kiedy zakończyć nagrzewanie, roztopiony puder stworzy szklistą powierzchnię.

_mg_2383

_mg_2386

 

Embossingiem możecie również pokryć całe elementy, np, tekturki! Wystarczy, że dokładnie  je potuszujecie, bezpośrednio odciskając je w tuszu.

_mg_2396

Czym zastąpić nagrzewnicę?

Osobom nie mającym doświadczenia z embossingiem nagrzewnica najczęściej kojarzy się z suszarką. Niestety suszarka ma większy niż nagrzewnica podmuch i zwyczajnie zdmuchnie puder. Suszarka nie osiąga też tak wysokiej temperatury (Na szczęście dla naszych włosów!).

Wysoką temperaturę i brak podmuchu zapewni nam żelazko. Sprawdzi się ono jednak wyłącznie przy niezbyt grubym papierze.
Powtórzcie kroki 1-3, a następnie przyłóżcie kartkę z wzorem do żelazka, podgrzewając embossowany wzór od dołu.

Jeżeli jednak technika Wam się spodoba warto zainwestować w nagrzewnicę, ułatwia i usprawnia prace, jest bezpieczniejsza niż żelazko i przede wszystkim przyda Wam się w wielu innych działaniach np, przy suszeniu swoich prac, na których użyliście farb, mgiełek czy innych mediów.

 

W artykule wykorzystałam:

klej-w-dlugopisie-do-embossingu-stamperia300_300_productgfx_dd592d2bec318bbb2aa072a616d821c312

300_300_productgfx_55fc1ca0059bfbd9b956da93dafb6fd8

d27d41e0cbd161658b3e87a3d432ee44