Inspiracje

Gliniana doniczka w stylu prowansalskim

Ostatnimi czasy często pojawiają się u mnie różne dekoracje – małe i duże. Wszystko za sprawą całkiem niedawnej przeprowadzki do nowo wybudowanego domu. Maluję więc meble, ramy luster oraz małe formy dekoracyjno-użytkowe i tzw. kurzołapy 😛 Dziś pokażę Wam doniczkę na kwiatka, ozdobioną w stylu prowansalskim. W całym naszym domu znaleźć można akcenty prowansalskie, a także rustykalne, a do tego z nutką nowoczesności. Całkiem fajnie się ta mieszanka prezentuje 🙂

Doniczka zrobiona przeze mnie w zasadzie jest bardziej osłonką, niż typową doniczką, bo jednak chyba bałabym się ją mocno zalewać wodą. Jest co prawda zabezpieczona warstwą wosku, ale traktowanie jej w formie osłonki chyba wydłuży jej żywot.

Do prac użyłam zwykłej, glinianej doniczki, nieco wyszczerbionej:

Na początek całą zewnętrzną powierzchnię i rant wewnętrznej zabezpieczyłam białym gesso. Następnie przy użyciu pasty strukturalnej i szablonu naniosłam wzór. Po wyschnięciu delikatnie go przeszlifowałam. Potem całość pokryłam farbą kredową w kolorze oliwkowym. Gdy farba wyschła, naniosłam farbę antyczną. Pozwoliłam jej nieco przeschnąć, po czym chusteczką nawilżaną starłam większość farby antycznej, tworząc przetarcia. Całość zabezpieczyłam bezbarwnym woskiem (ale matowy lakier z również powodzeniem może zostać użyty).

Aby dopełnić całości, osłonkę przewiązałam rafią w naturalnym kolorze i zatknęłam niewielką suszoną lawendę.

Doniczka „na warsztacie” 😉

Prawda, że proste? 😉
Gotowa doniczka z kwiatkiem prezentuje się chyba całkiem nieźle 😀

A tutaj dokładnie widać, jak prezentują się przetarcia:

Dla dopełnienia całości można dodać mały ozdobnik, np. drewniany malowany domek na patyku 😉

Do zrobienia takiej doniczki przyda się kilka materiałów ze sklepu: