Artykuły, Inspiracje, Recenzje

Czy nit to kit? Czyli co warto mieć w pracowni!

Czy nit to Kit?

Każdy hobbysta zna uczucie kiedy „chce to mieć”, dotyczy to bardzo wielu rzeczy, zwłaszcza nowości jakie pojawiają się na rynku. Podobnie jest i w scrapbookingu. Branża zalewa nas coraz to nowymi narzędziami, materiałami i dodatkami do rękodzieła. Czasem warto w nie inwestować, a czasem nie. Jedną z takich rzeczy, o których nie mamy zwykle poczucia, że są niezbędne są nity. Dziś chciałabym Was zaznajomić z takim tematem.

Nity nie są jakoś bardzo popularne wśród scraperek, znacznie bardziej powszechne wydają się choćby wstążki, taśmy washi czy półperełki, tymczasem ja uważam, że nity to „must have” każdej scrapowej pracowni i mam nadzieję, że poniższy artykuł przekona o tym także Was.

Na początek chciałabym powiedzieć że nity są w swej istocie dodatkiem praktycznym. Tak, tak, nity maja z założenia zastosowanie praktyczne. Służą do zabezpieczenia otworu/dziurki przez którą chcemy przeciągnąć sznurek czy wstążkę lub metalowe kółko tak aby spiąć karty albumu czy kartki notesu.

Ale ponadto nity są także bardzo niebanalnym dodatkiem dekoracyjnym do prac scrapbookingowych. Zwłaszcza te kolorowe i większe od typowych. Montujemy je w przeróżnych pracach po prostu dla ich charakterystycznego wyglądu. Uważam, że nadają pracy charakteru i unikatowości, są fajną i niebanalną alternatywą dla tekturek, elementów metalowych, enamel dotsów czy półperełek .

W sklepach z artykułami do rękodzieła możecie znaleźć różne rodzaje nitów – przede wszystkim w wielu kolorach. Nie uda Wam się znaleźć takich ładnych nitów w sklepach z art. metalowymi czy w supermarketach, gdzie dostępne są przede wszystkim nity srebrne, czarne, czasem białe i zazwyczaj w typowym-technicznym rozmiarze (ale spokojnie i takie przydadzą się nam do prac).

Najpopularniejsze kolorowe nity są firmy We R Memory Keepers mogą mieć dwie wielkości przy czy jest to wielkość główki czyli szerokość kolorowej obwódki i jest to odpowiedni: małe 1/3 in (cala) czyli 0,8 cm – otwór 0,48 cm oraz duże 1/2 in(cala) czyli 1,3 cm – otwór  3/16 cala czyli 0,5 cm (0,48 cm oznaczenie dziurki na nitownicy).

Nity Oczka We R - Eyelets - standard - Green Nity Oczka We R - Eyelets - szerokie - Pink

Firma FISKARS oferuje także nity. Są bardziej klasyczne w kolorach, mamy srebrne, złote, białe i czarne. Maja małą/wąską główkę i także występują w dwóch rozmiarach, z tym że większe są wielkości 1/3 cala czyli 0,8 cm i dziurka ma 0,48 cm a mniejsze mają wielkość 1/8 cala czyli 0,32 cm i dziurkę 0,24 mm.

Nity okrągłe 120 szt.  Nity okrągłe 50 szt. - srebrneZnalezione obrazy dla zapytania fiskars nity okrągłe etykieta

 

Jak to ugryźć?

Czyli nie samym nitem scraperka żyje, musi mieć jeszcze odpowiednie narzędzia do nitowania. I tu wybór jest dość umiarkowany, ale w zasadzie dla każdego coś się znajdzie. Przedstawię Wam przykładowe narzędzia do nitowania według podziału na cenę, czyli od najdroższego do taniego.

  1. Nitownica duża Crop-a-dile BIG BITE WeR memory keepers – cena ok. 230-250 zł
    Można nią wykonać otwory o średnicy 3,2 oraz 4,8 mm, posiada długie ramie, dzięki czemu można wykonać dziurkę czy zacisnąć nita w różnych miejscach arkusza, nie tylko przy brzegu.
    oraz dzięki różnym końcówkom zacisnąć nity zarówno małe (1/8″), duże (3/16″), jak i bardzo duże (1/2″). Oprócz tego urządzneie poradzi sobie również z osadzeniem nitów z płaską oraz pełną główką.

Podobny obraz

2. Nitownica duża Crop-a-dile WeR memory keepers  w zestawie z nitami – cena ok. 190 zł

3. Nitownica duża Crop-a-dile WeR memory keepers – samo narzędzie – ok. 150 zł
W obu wypadkach narzędzie jest takie samo, nitownicą można wykonać otwory o średnicy 3,2 oraz 4,8 mm, jednak tylko przy brzegu papieru, a dzięki różnym końcówkom zacisnąć nity zarówno małe (1/8″), duże (3/16″), jak i bardzo duże (1/2″). Oprócz tego urządzenie poradzi sobie również z osadzeniem nitów z płaską oraz pełną główką.

Zestaw do nitowania - Crop A DileNarzędzie do nitowania Crop-A-Dile

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Nitowniki FISKARS – ok. 60 zł

Zestaw dwóch nitowników w rozmiarach 1/8” (3,2 mm) i 3/16” (4,8 mm) –
Każdy z nitowników posiada dwie końcówki – jedną do wycinania otworów (szara końcówka) i rozbijania nitów (pomarańczowa końcówka). Wbudowana sprężyna ułatwia przebijanie nawet grubych kartonów

Nitownik- 2 szt.

 

Do tego rodzaju nitowników potrzebujemy jeszcze Matę FISKARS – ok. 20 zł

Podkładka do nitów 7,5 * 15 cm

Mamy nity, mamy nitownice, to teraz czas najwyższy na prezentacje co z tego można zrobić. Zobaczcie wizualizacje;P tych moich wszystkich wymądrzeń 🙂 Poniżej kilka moich prac, w których zostały wykorzystane nity, zarówno w ujęciu praktycznym, jak i jedynie dekoracyjnym. 

Praktycznie

czyli kiedy nity służą do zabezpieczenia otworu/dziurki przez którą będzie przeciągnięty sznurek lub kółko do spinania.

 

Dekoracyjnie

czyli nity użyte tylko dla efektu dekoracyjno-artystycznego.

 

 

Jak widzicie ja nie uważam, że nit to kit, używam ich dość często i bardzo je lubię!

Jeśli podobał się Wam artykuł i chcecie więcej to serdecznie zapraszam na mój najbliższy wpis w piątek 23.03 – kiedy to pokażę krok po kroku tutorial – W JAKI SPOSÓB PRZY POMOCY NITÓW ZROBIĆ NOTESIK!

A jeśli już teraz czujecie niedosyt w tym temacie, to zapraszam na wpis naszej Dżoaśki jak przy użyciu nitów zamontować gumkę w notesie 🙂