Artykuły, Inspiracje

Clean & Simple – kartkowy minimalizm

Styl clean & simple,

clean and simple, C&S czy też CAS.

W dosłownym tłumaczeniu oznacza czysto i prosto. I tak jest.

Kartki tworzone w tym stylu odznaczają się przede wszystkim minimalizmem, czyli tworząc pracę w tym stylu, naprawdę ograniczamy ilość dodatków, warstw i czegokolwiek.

Oczywiście, nie tylko kartki mogą być C&S. W tym stylu można tworzyć wszystko, ale dziś chciałabym właśnie na kartkach się skoncentrować.

No bo niby to prosty styl, ale w gruncie rzeczy, nie jest łatwo zrobić prostą kartkę. Bardzo często spotykałam się z opiniami, że kartkę c&s trzeba umieć zrobić. I to prawda. Jak każdą inną, w każdym innym stylu. Jednak tutaj jest troszkę inaczej, bo nie można dać dużo, można by rzec, że trzeba zrobić coś z niczego ( albo z tych wszystkich resztek, które nam zalegają – są idealne do tego typu prac ).

Ja osobiście uwielbiam ten styl, naprawdę. Ogromnie „kręci” mnie to, że można coś przekazać, stosując bardzo małą ilość elementów. Prosto i na temat. Ale często jest tak, że siadam do papierów i pustka, nic do głowy nie przychodzi. Najczęściej pomysły na takie kartki wpadają nagle i wtedy kartka „się robi” w 5 minut jak nie krócej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Miałam w ogóle zamiar przygotowania kursu na kartkę clean & simple, ale gdy zaczęłam o tym myśleć, stwierdziłam, że to bez sensu….No bo co wam każę naszykować? Jedną tekturkę, dwie perełki, jednego cekina itd. itp.? Pewnie, że mogłabym pokazać jak robię kartkę krok po kroku, ale to by były, hmmmm….dwa kroki? Trzy?

Zamiast tego pokażę Wam galerię kartek c&s.

Oprócz kilku moich, chciałam Wam pokazać również kartki trzech innych osób, których minimalistyczny styl uwielbiam. Są to Natalia Grubka ( nats ), Justyna Skowron ( nasza Justt ) oraz Agnieszka Danek-Wiśniak ( Arte Banale ). Pewnie je znacie, a jeśli nie, zajrzyjcie koniecznie na ich blogi. Koniecznie 😉

A ja przy okazji DZIĘKUJĘ Wam bardzo dziewczyny za zgodę na wykorzystanie Waszych pięknych kartek <3

Kartki CAS mogą być normalne – inaczej nie umiem ich nazwać; mają warstwy, jakieś dodatki ale jest tego mało i całość prezentuje się przejrzyście. Cechuje je widoczny, cudowny minimalizm:

 

 

   

Mogą być jednowarstwowe ( jednowarstwowiec, One Layer ) – z tym określeniem pewnie się już spotkaliście. Kartki takie, jak sama nazwa wskazuje, mają jedną warstwę. Są po prostu „płaskie” i na dobrą sprawę często to tylko baza:

 

Można pokusić się o zrobienie kartki ekstremalnie minimalistycznej – czyli tu naprawdę mamy „minimalne minimum” czegokolwiek:

 

 

Kartkę clean&simple można sobie wystemplować ( Arte Banale to mistrzyni ):

  

albo wydrukować ( tym bardziej jeśli macie jakieś fajne czcionki, np. obrazkowe ). Ja akurat często tak robię:

  

Mam nadzieję, że tym krótkim tekstem i przykładowymi kartkami przybliżyłam Wam choć odrobinę styl CAS. A może nawet zachęciłam do spróbowania.

Jestem bardzo ciekawa czy w ogóle lubicie styl clean & simple? A może już macie na swoim koncie jakieś proste karteczki? Pochwalcie się koniecznie! A jeśli nie, a macie ochotę spróbować, to do dzieła!
I oczywiście, pokażcie co zmajstrowaliście 😉

Pozdrawiam Was ciepło,

Gosia.